Aktualności

Pani Magda, w czwartek 12 listopada zaprosiła do naszego przedszkola mądrych, młodych ludzi z Gimnazjum nr 1, przybliżajac im zagadnienia związane z autyzmem. Do wspólnej zabawy zostały zaproszone dzieci z grupy V i VI, którym bardzo zależy nam na tym, żeby propagować wiedzę o ich nietypowych zachowaniach, żeby być bardziej zrozumianym w rozmaitych stytyuacjach, np. kiedy zaczynają "bez powodu" krzyczeć w supermarkecie czy na chodniku. Bardzo chcemy, aby wiedzieli, że nie zawsze potrafimy powiedzieć co nam przeszkadza.


W piątek 6 listopada nasze przedszkole odwiedzili policjanci. Dzieci z gr. I, II, V i VI uczestniczyły w pogadance na temat bezpiecznych zachowań w różnych miejscach. Jednak największą atrakcją tego spotkania była wizyta Komisarza Lwa.


Z okazji zbliżającej się Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w czwartek 5 listopada dzieci z gr.IV przybliżyły nam regiony Polski. Przedstawienie było inspiracja wielu bardzo atrakcyjnych zabaw dowolnych.


W poniedziałek 26 października bawiliśmy się podczas audycji muzycznej.


W naszym przedszkolu w ramach Międzynarodowego MIESIĄCA KOMUNIKACJI ALTERNATYWNEJ Pani Ania, Pani Viola i Pani Kamila zorganizowały zajęcia z wykorzystaniem różnych systemów komunikacji. Należy podkreślić, że komunikacja niektórych dzieci z naszego przedszkola wspomagana jest na co dzień obrazkowymi symbolami graficznymi PECS lub gestami MAKATON. Maluchy radzą sobie świetnie np. ze śpiewaniem piosenek z użyciem gestów MAKATON, czy podczas zajęć i zabaw.

W czwartek 22 października, w dniu Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej, dzieci z młodszych grup śpiewały piosenki z gestami Makaton. Natomiast dzieci z najstarszych grup poznały symbole i gesty Makaton oraz nauczyły się śpiewać z gestami. Z wielkim zaangażowaniem odczytywały słowo wymachane chorągiewkami z wykorzystaniem alfabetu Morse`a. Bardzo ciekawy okazał się system Braille`a, a kropki w sześciopunktowym bloku ukryły również bardzo ważne słowo. Niezwykły okazał się alfabet Lorma i pisanie po dłoni. Dzięki poznanym systemom komunikacji alternatywnej, nasze przedszkolaki potrafią pokazać i zaszyfrować nazwę naszego przedszkola. Przekonały się, że mówienie inaczej niż buzią jest bardzo trudne, bo wymaga o wiele więcej czasu i wysiłku. Okazuje się, że każdy człowiek pisząc na tablicy, wskazując piktogramy, pokazując gesty, czy odczytując wypukłe ślady potrafi mówić.  


DZIEŃ MIODU - w piątek, 16 października  dzieci z  grupy IV, zachęcały wszystkich do jedzenia miodu. Dzieci z naszego przedszkola obejrzały krótkie przedstawienie pt. ,,Rzeczpospolita pszczół" w ykonaniu starszaków. Potem Pani Danusia i Monika zaprezentowały wszystkim strój pszczelarza. Każda grupa przygotowała poczęstunek z miodem. Były kanapki z chlebka Wasa z miodem, wafle ryżowe z miodem, ciasteczka miodowe, miodowa lemoniada i ciasteczka kukurydziane z masą serkowo - miodową. Wszystkie smakołyki były przepyszne. Od dziś wiemy, że miód jest nie tylko zdrowy ale i bardzo, bardzo smaczny!

W środę z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dzieci z naszego przedszkola przygotowały muzyczną niespodziankę. Były zyczenia od Pani Dyrektor i od Rady Rodziców. jednak prawdziwa niespodziankę sprawili nam nasi absolwenci, którzy odwiedzili nas w galowych strojach po pasowaniu na ucznia - Wiktoria, Szymon.

W poniedziałek 12 października obejrzeliśmy wspaniałe przedstawienie "Przygody Pingwina Pik-Poka" w wykonaniu wałbrzyskich aktorów.

Jak co roku od października do maja nauczyciele zapraszają Dzieci i Rodziców na warsztaty grupowe.

Przyszła do nas Jesień, a wraz z nią tradycyjnie powitaliśmy nowych przedszkolaków. Dzieci z grupy III wprowadziły nas w jesienny nastrój bardzo kolorowym i pięknym przedstawieniem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii głównej.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich przedszkolaków 25 września został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy. Po sygnale dźwiękowym przystąpiono niezwłocznie do ewakuacji. Zgodnie z planem ewakuacji przedszkolaki zostawiły wszystko w salach, a nauczyciele zabrali ze sobą tylko dzienniki. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem przez dzieci i pracowników przedszkola oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru, poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na wyznaczony teren zbiórki. Akcja ewakuacji przebiegła bardzo sprawnie, jednocześnie mamy nadzieję, że umiejętność szybkiego opuszczania zagrożonego budynku nigdy nam się nie przyda.

W czwartek, 16 września po raz pierwszy obejrzeliśmy sztukę baletową "Jezioro Łabędzie", dzięki Fundacji Forum Artis im. Marka Tracza i Agencji Artystycznej PRO MUSICA z Wrocławia. Przez meandry kolejnych scen baletowych poprowadziła dzieci narratorka, która snuła swoja opowieść o losach bohaterów i ich przygodach. Korzystając z pomocy dzieci, wspólnie uratowali Odetnę, dziewczynę zaklętą w królową Łabędzi z rąk złego czarownika Rotbarta. W sztuce wystąpili tancerze z Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu. 

14 września nasze przedszkole odwiedził aktor na co dzień pracujący w Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie- pan Zbigniew Kaleta. Przeczytał nam kilka opowiadań dla dzieci i opowiedział o zawodzie aktora. Zdradził nam sekret, że nie ma chyba na świecie aktora, którego nie dopada stres przed występem. Tym większy podziw dla naszych przedszkolaków, którzy niejednokrotnie występuję przed publicznością!!!

WITAMY W PRZEDSZKOLU