Aktualności

12 I 14 MAJA (PONIEDZIAŁEK I ŚRODA) DZIECIOM ODCHODZĄCYM DO SZKOŁY BĘDĄ WYKONYWANE ZDJĘCIA DO TABLO, A POZOSTAŁYM DZIECIOM ZDJĘCIA ARTYSTYCZNE

13 MAJA (wtorek) - wszystkie dzieci wybierają się na musical "O kocie w butach przy wesołych butach" w wykonaniu Teatru Moich Marzeń

„SŁONECZKO” ZAŚWIECIŁO NA NIEBIESKO

W środę, 2 kwietnia w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy wszystkie przedszkolaki i ich panie zaświeciły na niebiesko z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzieci poznały bohatera książki Charlsa A. Amenta „Krzyś jest wyjątkowy”, który troszkę inaczej się bawił, ale lubił pływać, naśladować różne dźwięki. Na szczęście nikomu nie przeszkadzała jego inność we wspólnej zabawie z kolegami i koleżankami. Oczywiście najlepszą przygodą dla przedszkolaków okazały się niebieskie zabawy z balonami i bibułą. W holu naszego przedszkola została zorganizowana wystawa prac plastycznych dzieci z grupy IV i III, plakatów wykonanych przez dzieci z gr. V i VI oraz kącik czytelniczy dla Rodziców zainteresowanych wiedzą na temat autyzmu.

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu ustanowiła w 2008 roku ONZ. Ma on na celu szerzenie wiedzy na temat autyzmu i uwrażliwianie na problemy osób z autyzmem.  /zdjęcia w galerii DZIEŃ AUTYZMU/


DZIEŃ DOBRY LEGENDO

w czwartek - 27 marca tradycyjnie już nasze przedszkole zorganizowało konkurs miejski "Dzień Dobry Legendo..."  Wszystkie dzieci świetnie znały legendy i dlatego wszyscy dobrze się bawili. ZDJĘCIA W GALERII


URODZINY PRZEDSZKOLA

 21 marca obchodziliśmy nasze Urodziny wraz z powitaniem wiosny. Impreza rozpoczęła się hymnem przedszkola, odśpiewanym z należytą powagą przez wszystkie dzieci – nawet maluchy. Urodzinowym prezentem wszystkich przedszkolaków były występy. Każda grupa zaprezentowała swoją piosenkę grupową i wiosenną połączoną z grą na instrumentach. Niezwykle imponująco wyglądały tańce w wykonaniu dzieci z poszczególnych grup. Ciekawe układy choreograficzne i kolorowe stroje nadały uroczystości wiosennego charakteru. Były też wspomnienia na slajdach: „Słoneczko” dawniej i dziś.

Poza występami dzieci atrakcją były odwiedziny małej i dużej wiosny. W postacie wcieliły się Marta z grupy VI oraz jedna z pań opiekunek – Małgosia. Miały one dla przedszkolaków wiosenne zagadki i zadania, a za prawidłowe odpowiedzi i dobrze wykonane zadanie – upominki. Przedszkolaki dla wiosny przygotowały Marzanny i zielone gaiki.

Po uroczystości było „urodzinowe śniadanko” – muffinki z kremem i wiosennymi dekoracjami z masy cukrowej, które specjalnie na tą okoliczność upiekły panie kucharki z przedszkola. Na koniec dnia w przedszkolu, każde dziecko idące do domu dostało słoneczny balonik.


WARSZTATY MĄDRA GŁÓWKA

Wybuchy, wybuchy! Tak się działo na warsztatach Mądrej główki. Dzieci obejrzały film pt. Dlaczego wulkany wybuchają. Po zdobyciu kilku ważnych informacji same wykonały wulkan z masy solnej. A potem... wylała się z niego czerwona lawa! Udało się też napompować balon bez użycia ust oraz zamknąć trochę Oceanu w butelce. Do zobaczenia !!!


TEATR MUZYCZNY

We wtorek- 11 marca, dzieci z grup II, III, IV, V i VI z naszego przedszkola pojechały do Świdnickiego Ośrodka Kultury na spektakl muzyczny pt. "W tajemniczej krainie krasnali".


AUDYCJA MUZYCZNA

7 marca bawiliśmy się z Koszałkiem Opałkiem przy wiosennych piosenkach. Dzieci próbowały grać na melodyce, flecie prostym sopranowym i altowym - okazało się, że nie jest to łatwe. 


 WARSZTATY PLASTYCZNE

W dniu 05.03.14r. w przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne, w których uczestniczyło 5 dzieci wraz z Rodzicami. „Wesołe wiosenne drzewa”- Dzieci otrzymały kartki białego brystolu z zaznaczonym konturem drzewa. Kredkami świecowymi namalowały tło. Następnie wykonywały kulki z gładkiej czarnej bibuły oraz nadawały kształt kwiatkom w kształcie kół z kolorowej gładkiej bibułki. Powstałe w ten sposób kwiaty przyklejały na kontur drzewa. Młodszym dzieciom pomagała nauczycielka oraz Mamusie dzieci. Wszyscy dobrze się bawili. Na koniec dzieciom zrobiono pamiątkowe zdjęcia.


WARSZTATY "MĄDRA GŁÓWKA" - 12 lutego odbyły się warsztaty z magnesami. Ośmioro dzieciaków bawiło się w przyciąganie i odpychanie. A jak bawili się rodzice- zobaczcie na zdjęciach!!! Mądre główki dostały list od Profesora Ekspertusia oraz worek z przedmiotami, które musiały sprawdzić czy są przyciągane przez magnes. Niektórym brakowało cierpliwości do łowienia magnesowych rybek, ale za to wyścigi samochodowe poszły lepiej.


WARSZTATY PLASTYCZNE - 5 lutego dzieci wykonały „Walentynkowe serca”. Z kawałków zabarwionej na malinowo masy solnej wycinały kontury serc za pomocą foremek różnej wielkości, które przyozdobiły koralikami, muszelkami i cekinami. Na jednym z serc umieściły podgrzewacz, aby otrzymać ozdobny świecznik. Na koniec nauczycielka wyjaśniła dzieciom jak powstała zabarwiona masa solna.


7 lutego bawiliśmy się z Panią Nutką podczas audycji muzycznej


TEATRZYK - 4 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z przedstawieniem "Kłamstwa kozy"


BAL KARNAWAŁOWY
W sobotę - 25 stycznia  bawiliśmy się na niezwykłym Balu Karnawałowym. Wszystkie bajkowe postacie świetnie się prezentowały podczas tańców i zabaw, które jak co roku poprowadzili: Pani Iza i Pan Adam. Pięknie udekorowane przedszkole już od holu przenosiło dzieci w bajkowy świat. Zabawa była doskonała. To był na prawdę wyjątkowy bal... Rodzicom dziękujemy za przygotowanie strojów karnawałowych dla swoich pociech. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII.


ORSZAK TRZECH KRÓLI

Czas świąteczno - noworoczny mija. Rodziców, którzy chcieliby pochwalić się strojami swoich dzieci podczas Orszaku Trzech Króli, bardzo prosimy o przesłanie zdjęć na adres        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W piątek, 20 grudnia dzieci z gr.II przygotowały i przepięknie zaśpiewały piosenki zimowo -świąteczne. Pani Dyrektor złożyła dzieciom i pracownikom życzenia i tym akcentem rozpoczęliśmy czas świąteczno - noworoczny.


19 grudnia 2013 r. w przedszkolu gościliśmy młodzież klasy IIa z IV LO wraz z wychowawczynią p. Aleksandrą Zelek. W ramach współpracy z gr. I młodzież przedstawiła "Jasełka" dla wszystkich przedszkolaków i pracowników przedszkola.  Licealiści wykazali się dużą pomysłowością przygotowując przedstawienie. Do szopki przychodzili nie tylko pasterze i królowie, ale też postacie z bajek. Ta barwna inscenizacja zachwyciła wszystkich... A później były życzenia, podziękowania i upominki.


11 grudnia odbyły się kolejne warsztaty - dzieci z gr. V wraz z Rodzicami wykonały wspaniałe kartki świąteczne, które wyślą do swoich Babć i Dziadków oraz pomalowały szopkę bożonarodzeniową. Niespodzianki świateczne czekały również na dzieci podczas warsztatów logopedycznych.   


9 grudnia dzieci z gr.V i VI odwiedził Mikołaj ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy


6 grudnia, gościliśmy pomocników Św. Mikołaja - uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy. W oczekiwaniu na Mikołaja obejrzeliśmy bajkę "Kopciuszek", następnie Mikołaj odwiedził wszystkie dzieci i zostawił mnóstwo prezentów. 


W czwartek, 5 grudnia w świąteczną atmosferę wprowadził nas spektakl "Diabelskie figle'. Aniołek i Mikołaj  przygotowują prezenty dla dzieci, aż tu nagle pierwsza gwiazdka niespodziewanie spada na ziemię. Aniołek wyrusza na jej poszukiwania, na drodze staje mu nieznośny Diabełek. Ileż było radości, emocji i dialogu z aktorami.


W środę - 4 grudnia, na warsztatach plastycznych dzieci wykonywały kartkę świąteczną wg własnej inwencji twórczej. Każde dziecko miało do wykorzystania szereg elementów dekoracyjnych z kolorowego papieru, wstążki, koronki, migocące gwiazdki oraz kolorowy brokat. Naszym artystom pomagały dwie mamy oraz babcia. Wszyscy dobrze się bawili.


Również 3 grudnia przyjęliśmy w przedszkolu niezwykłych gości odwiedzili nas uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdnicy wraz z Panią Hanią Barszczewską. Dzieci zagrały piękny Mikołajkowy koncert. Bardzo nam się podobało.


3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych, z tej okazji w Bibliotece Miejskiej na ul.Franciszkańskiej zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych naszych przedszkolaków.


DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI

Patrycja to ekologicznie świadomy przedszkolak. Zrobiła szmatkowe MEMO, wykorzystując szmatki, zakrętki plastikowe i tekturę. Wszystkich rodziców, dziadków i znajomych prosimy o głosowanie na tę konkursową pracę. Zasady podane są na plakacie. Głosowanie - Kliknij na link.


We wtorek, 26 listopada w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Słoneczko” nr 16 w Świdnicy obchodzono Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci poznały historię pluszowego niedźwiadka. Wszyscy mieli przy sobie swoje ulubione misie. Odbyła się projekcja bajki z przygodami znanego misia Uszatka. Dzieci nauczyły się wiersza o miśku, który marzył tylko o tym by być przytulonym, a w zamian mógł odwdzięczyć się zabawą. Przedszkolacy doskonale poradzili sobie z zagadkami związanymi z niedźwiadkami. Wzięli też udział w niezwykłej dyskotece, na której królowały muzyczne hity, związane z bohaterami tego dnia. Wszyscy bawili się doskonale.


W piątek 22 listopada wiele radości przyniosło oglądanie spektaklu "Śmieciowisko- przedstawienie ekologiczne". Dzieci przypomniały sobie i Marcelowi o konieczności segregacji śmieci. Wielką atrakcją okazał się artystyczny pokaz baniek mydlanych, w jednej z nich zmieściła się nawet Maja z gr.III.  


W środę - 20 listopada odbyły się warsztaty „Mądrej  Główki”, w których wzięło udział 10-ro dzieci. Na początku bawiliśmy się światełkami. Potem zajęliśmy się dopasowaniem ubioru  do pogody. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy części garderoby oraz segregując ubrania i przyporządkowując do symboli pogody wykonaliśmy plakat. Nie było wcale łatwo, bo musieliśmy połączyć kropki, by powstały kompletne części stroju. Później było trochę ruchu – przy muzyce naśladowaliśmy czynności chętnie wykonywane  podczas słonecznej, deszczowej i śnieżnej pogody.  Niestety psotny wiatr pomieszał nam ubrania na różne pory roku i trzeba je było uporządkować. Dzieci z „Mądrej Główki” bez problemu uporały się z tym zadaniem – nie tylko bezbłędnie posegregowały ubrania, ale też pięknie je poskładały. Była też nagroda…


20 listopada na "ploteczkach dydaktycznych" spotkali się Rodzice dzieci z gr.V.


12 listopada dzieci z grupy IV z okazji 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowały uroczysty program artystyczny: wiersze, piosenki, także te patriotyczne oraz tańce krakowiak i trojak. Na koniec spotkania wszyscy odśpiewali hymn narodowy. Koleżanki i koledzy z przedszkola nagrodzili starszaków zasłużonymi brawami. Warto zaznaczyć, że tego dnia każdy przedszkolak miał swój kotylion, chorągiewkę lub /dziewczynki/ kokardę we włosach specjalnie przygotowane na tę okoliczność. Obchody 11 listopada uczą dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych, a także rozwijają poczucie przynależności narodowej.


W piątek, 8 listopada bawiliśmy się podczas audycji muzycznej „W Krainie Baśni"


Na warsztatach logopedycznych, dzieci razem ze swoimi Rodzicami poznały zabawy na jesienne dni. 


W dniu 06.11.13r. odbyły się warsztaty plastyczne, w których uczestniczyło 8 dzieci wraz z Rodzicami. „Jesienne drzewa”- to temat pracy plastycznej wykonanej przez dzieci. Dzieci dowiedziały się, że malować farbami można za pomocą patyczków kosmetycznych. Z zaangażowaniem przystąpiły do wykonania jesiennych drzew, na wcześniej naszkicowanych konturach. Bezbłędnie nazywały kolory, którymi się posługiwały. Dodatkowo dzieci wykonały ptaszki metodą „Orgiami” i ozdobiły nimi swoje prace. Były bardzo zadowolone z wykonanych prac. Na koniec dzieciom zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy dobrze się bawili.


We wtorek, 29 października wszystkie maluszki z naszego przedszkola zostały uroczyście pasowane przez Panią Dyrektor Małgorzatę Anklewicz na Przedszkolaka ze "Słoneczka". Dla dzieci i Rodziców było to ogromne przeżycie. Każde dziecko oprócz sesji fotograficznej otrzymało rożek ze słodką niespodzianką. 


W poniedziałek (28.10.) pojechaliśmy do Świdnickiego Teatru na spektakl "Alibaba i 40 rozbójników" - największe emocje przyniosły efekty świetlne.


W czwartek i piątek (24 i 25.10.) podczas warsztatów fotograficznych, wszystkie dzieci poznały tajniki fotografowania, a przy okazji mogły pobawić się w przebieranki i utrwalić na zdjęciach.


W piątek, 18 października - muzycy Filharmonii Sudeckiej przygotowali dla nas muzyczne zagadki, które zabrały nas na „Wycieczkę do ZOO".


W czwartek 17 października dzieci z grupy V miały swoje warsztaty - wspólnie z Rodzicami mogli pobawić się na sali gimnastycznej. Potem była chwila dla Rodziców - pogaduszki i relaksacja.


16 października - na przedszkolaków czekały niespodzianki. Na warsztatach kulinarnych - przysmak marchewkowy na chlebku ryżowym i niezwykłe zabawy na warsztatach integracji sensorycznej.


Warsztaty „ Mądra Główka” - 9 października Pani Jesień zaprosiła do zabawy 16 przedszkolaków z różnych grup. Dzieci rozwiązywały zagadki jesienne, za co dostały kosz darów: kasztany, orzechy, żołędzie, liście itp. Dalej to już były rodzinne pomysły. Powstały piękne „Jesieniaki”. Kto lepiej się bawił: dzieci czy rodzice?


W dniu 02.10.13r. w przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne. Uczestniczyło w nich 5 przedszkolaków wraz ze swoimi Rodzicami. „Wesołe dynie”- to temat pracy plastycznej wykonanej przez dzieci. Dla każdego dziecka nauczycielki przygotowały paski kolorowego papieru z karbowanymi brzegami, szablony liści, klej, pędzelki i kredki ołówkowe. Dzieci wykonywały prace ściśle według wskazówek nauczycielki. Małymi krokami powstawały kuliste kształty dyni. Następnie dynie ozdobione zostały liśćmi i skręconymi na kredkach ogonkami. Powstałe w ten sposób prace plastyczne umieszczono w jesiennym koszu. Dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy dobrze się bawili.


25 września, w środę Z wielkim przejęciem wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie teatralne "Kłopoty Klauna".


We wtorek 24 września dzieci z grupy IV przygotowały wspaniałe powitanie Pani Jesieni oraz wyjątkowo uroczyste poznanie dzieci, które po raz pierwszy w tym roku przekroczyły próg naszego przedszkola. Każdy najstarszy przedszkolak wprowadził nową koleżankę i nowego kolegę do naszej przedszkolnej rodzinki. Pani Dyrektor przedstawiła każde dziecko, potem były zdjęcia i machanie rączką do wszystkich dzieci i oczywiście słodkie niespodzianki.


W Dniu Przedszkolaka - 20 września, Nasza Pani Dyrektor złożyła dzieciom życzenia: Kochani Przedszkolacy w dniu Waszego święta życzymy dużo radości, wesołych zabaw, wielu przyjaciół tych dużych i tych małych oraz samych pogodnych i słonecznych dni w Waszym przedszkolu "Słoneczku" oraz poczęstowała słodką niespodzianką. Natomiast Rodzice naszych milusińskich mogli przeczytać listy: od Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka oraz Marszałka Sejmu - Ewy Kopacz i Posłanki - Izabeli Mrzygłockiej.


20 września, wspólnie z muzykami Filharmonii Sudeckiej, bawiliśmy się podczas audycji muzycznej "Wakacyjne wspomnienia".


Szybko minął wrzesień......

zabawka