Wszystkie szczęśliwe hormony – czy aby napewno?

Wszystkie szczęśliwe hormony – czy aby napewno?

Pozwalają poczuć się dobrze, dają szczęście i zmniejszają ból. Mowa oczywiście o endorfinach, potocznie nazywanych hormonami szczęścia. Działają jak niejeden narkotyk, jednak ich przewagą jest to, iż są naturalnie produkowane w organizmie. Dzięki temu każdy człowiek może starać się podnieść ich poziom w sposób naturalny.

Bez używek i trucia organizmu substancjami, co do których już istnieją poważne obawy w kwestii wpływu na zdrowie. Zdaniem naukowców już sam śmiech powoduje podniesienie poziomu endorfin. Co więcej, czasami wystarczy o czymś zabawnym i przyjemnym tylko pomyśleć, by poczuć się lepiej. Efektywnie działa również wysiłek fizyczny, po którym wiele osób nie odczuwa wcześniejszych dolegliwości bólowych. Intensywny trening poprawia samopoczucie, ponieważ jest prostą, choć męczącą, drogą do podniesienie poziomu endorfiny.

Hormony szczęścia mogą być również słodkie, ponieważ zjedzenie kawałka czekolady prowadzi do rozluźnienia i poprawy samopoczucia. Z drugiej strony niektóre badania pokazują, że podobne efekty da się osiągnąć jedząc ostre, a nawet bardzo ostre przyprawy. Źródłem hormonów szczęścia może być również udane życie seksualne. Stosunek z partnerem daje mnóstwo bodźców zewnętrznych, które prowadzą do uwolnienia wewnętrznych endorfin. To zaledwie kilka sposobów na naturalne podniesienie zadowolenia z życia.

Powrót do góry